Brenta

Dufourspitze

Mont Blanc, Monte Rosa, Dom

Škótska vysočina -  Ben Nevis, Loch Ness...

Lago di Garda, Marmolada

 

Vysokohorská turistika

Chorvátsko, NP Paklenica, Vaganský Vrch - 3 dni, 11.-13.4.2018


Oblasť národného parku Paklenica sa rozkládá na prímorských svahoch pohoria Velebit. Vaganski vrh je najvyšším vrcholom Velebitu a s výškou 1 758 m.n m., zároveň štvrtý najvyšší vrchol Chorvátska. Najatraktívnejšou oblasťou NP Paklenica je oblasť kaňonov Velika Paklenica a Mala Paklenica, ktoré sú od seba oddelené 500m vysokou náhornou planinou. Prednosťou tohoto zájazdu je pohostinnosť majiteľa penzionu, a možnosť výberu morských špecialít, priamo na mieste.

Mŕtve hory, Grosser Priel - 2 dni, 12.-13.5.2018


Grosser Priel, 2515 m n.m., sa nachádza v pohorí Totes Gebirge/Mŕtve Hory/. Tieto ležia v Hornom Rakúsku neďaleko mesta Lienz. Sú tvorené najväčšou vápencovou náhornou plošinou vo východných Alpách. Priemerná výška plošiny je od 1600 do 1800 m.n.m. a z nej vyrastajú majestátne vápencové štíty, z ktorých najvyšší je Grosser Priel. Druhým najvyšším svojou výškou je Spitzmauer 2446 m.n.m. Na oba tieto vrcholy vedú zaistené cesty ale i turistické chodníky a my sa ich pokúsime zdolať. Výstup začneme v dedine Hinterstoder, ktorá je známa aj ako lyžiarske stredisko.

Eisenerzské Alpy - 2 dni, 17.-18.5.2018


Jednou z najkrajších častí Álp nachádzajúcich sa v strednom rakúsku sú Eisenerzské Alpy. V tomto pohorí sa nachádza veľké nálezisko železnej rudy, ktorá sa tu dodnes ťaží v povrchovej bani, v okolí hory Erzberg pri meste Eisenerz, ktorým budeme prechádzať. My v tejto oblasti zdoláme krásny vrchol Kaiserschild. Tento dosiahneme pomocou ferraty, ale je možné ho zdolať pohodlne po značenom turistickom chodníku.

Hochtor - 2 dni, 21.-22.5.2018


Vrchol Hochtoru /2354 m.n.m./ sa nachádza v Ennstalerských Alpách ktoré sú súčasťou Národného parku Gesäuse. Táto oblasť je veľmi populárna aj medzi vodákmi, ktorí splavujú rieku Enns. Našu túru začneme aj ukončíme v dedinke Johnsbach. Zájazd je vzhľadom k menšej technickej náročnosti vhodný pre všetkých turistov.

Lago di garda - 5 dní, 25.-29.5.2018 - možnosť cykloturistiky v okolí jazera.


Pre nás zo Slovenska predstavuje juh Európy niečo zvláštneho, niečo takmer rozprávkového. Zdá sa tam všetko lepšie, teplejšie, krajšie a slnečnejšie. Keď k tomu prirátame spojenie jazier a hôr, potom je to pre nás ideálne. Každoročne na jar a tiež aj na jeseň sa v tejto oblasti stretávajú tí, ktorí majú chuť vyraziť si do hôr, alebo vystriedať zamračenú oblohu príjemným podnebím, aspoň na pár dní. Krajina okolo jazera je nekonečne mnohotvárna, počasie tu je teplé, ale i tak znesiteľné a vegetácia zahŕňa celé spektrum od subtropickej až po alpskú. Vysokohorské trasy a zaistené cesty spolu s nádhernými výhľadmi sľubujú bohaté zážitky.

Watzmann - 3 dni, 8.-10.6.2018


Prechod týmto hrebeňom nás zavedie na tretí najvyšší vrchol v nemeckých alpách. Budeme prechádzať cez tri špicaté vrcholy, z ktorých sa nám naskytne nádherný výhľad na jazero Königsee, ako i impozantný hrebeň Watzmanna. Táto feratta vedie priamo po hrebeni a zvládne ju každý turista.

Marmolada - 5 dní, 27.6.-1.7.2018


Marmolada je názov celého tiahleho a rozložitého skalného masívu. "Kráľovná Dolomitov ", ako je niekedy prezývaná, kulminuje v bode Punta di Peňa 3344 m.n.m., vôbec najvyšším vrcholom Dolomitov. Severnú stranu v hornej tretine pokrýva mohutné ľadové pole o dĺžke 4 km a šírke 1,5 km. Na južnej sa naopak vypína stena 800 metrov vysoká. Vedľa najvyššieho vrcholu Punta di Peňa je trojtisícoviek v hlavnom masíve viac, Gran Vernel, Monte Serauta, Cima d'Uomo. O masíve Marmolady je však lepšie hovoriť ako o skupine niekoľkých pohorí, ktoré sú od seba pomerne výrazne oddelené a tvoria vlastne samostatné menšie masívy. Na sever za jazerom Fedaia je to skupina Crepes de Padon, na západnej strane nad údolím Fassa sa týči pohorie Valacia a na juhu pomerne veľmi vzdialená skupina Bocchi.

Dachstein - Johann ferrata - 3 dni, 4.-6.7.2018


Vrchol Dachsteinu 2996 m.n.m.sa pokúsime zdolať z opačnej strany pohoria a to z dediny Ramsau. Naším hlavným cieľom okrem výstupu na vrchol Dachsteinu bude zdolanie ferraty Johann. Táto ferrata je považovaná za ťažšiu a jednu z najkrajších v tejto oblasti. Je pomerne nová, vybudovaná v roku 1999 a dobre zaistená, takže zvládnuť by ju mal každý. Tretí deň prejdeme atraktívnu ferattu Postalklamm, a kto bude mať odvahu môže si "strihnúť" aj chuťovku, ferattu najťažšej obtiažnosti F.

Hochalmspitze - 3 dni, 9.7-11.7.2018


Hochalspitze 3360 m.n.m., patrí v rámci Vysokých Taur medzi náročnejšie turisticky dostupné vrcholy. Celá oblasť leží v susedstve populárnejšieho pohoria Glockner. Cesta na vrchol a prechod hrebeňa Detmolder grat vedie cestou prvých dobyvateľov. Jedná sa o náročnú vysokohorskú túru.

Ortler - 3 dni, 14.-16.7.2018


Najvyššia hora Tirolska i celého bývalého Rakúsko-Uhorského mocnárstva. Často je nazývaná "kráľom východných Álp". Nachádza sa v juhozápadnom cípe južného Tirolska. Až do roku 1919 táto provincia patrila Rakúsku (Tirolsko) a vrch Ortler bol najvyšším vrcholom Rakúskej monarchie. Prvovýstup na tento vrchol sa 27. septembra 1804 podaril rakúskemu dôstojníkovi, Josefovi Pichlerovi.Ortler je pomerne často navštevovaná hora. Normálna cesta je ťažkou vysokohorskou a ľadovcovou túrou. V skalnatej časti, na hrebeni Tabaretta sa nachádza strmá časť zabezpečená reťazami. Zostávajúca časť výstupu je relatívne ľahká ľadovcová prechádzka až k vrcholu, kde je umiestnený kríž.Tento zájazd je určený skôr pre zdatnejších vysokohorských turistov.

Dom,Weissmies - 7 dní, 14.7.-20.7.2018


Dom 4 545 m.n.m., je druhý najvyšší vrch Švajčiarska a zároveň je to najvyšší vrch, ktorý leží celou svojou plochou na švajčiarskom území. Spolu s vrchmi Monte Rosa, Matterhorn a Weisshorn ohraničujú malebné údolie vo Walliských Alpách s mestečkami Zermatt, Tasch, Randa a Sant Niklaus. Údolie Mattertal, ktoré ukončuje hora snov nad Zermattom, Matterhorn, je samo o sebe krásne, divoké a hlavne neskutočne hlboké, zovreté z oboch strán strmými zrázmi rôznych "hornov", pričom na západnej strane dominuje snehová pyramída Weisshornu 4 505 m.n.m. a na východnej strane v skupine Mischabel práve firnový Dom.

Brenta - 4 dni, 19.-22.7.2018


Brenta - v taliančine Dolomiti di Brenta - je vápencové pohorie ležiace v Taliansku v provincii Trentino. Horopisne sa masív Brenty neradí k Dolomitom, aj keď svojou skalnatou hradbou a strmými štítmi, Dolomity pripomína. Dĺžka masívu je okolo 40 km a šírka dosahuje priemerne 12 km. Pohorie Brenta v sebe skrýva neprístupné skalné steny, vodopády, horské lúky i jazerá, ale i tak ľadovce. Takmer celý hlavný hrebeň je prepojený zaistenou cestou zvanou Via Bocchette.

Monte Rosa - 4 dni, 25.-28.7.2018


Monte Rosa je horský masív na východe Walliských Álp, na hraniciach Švajčiarska a Talianska. Najvyšším vrcholom masívu je Dufourspitze 4634 m.n.m.. Celkom je v tomto pohorí okolo 15 vrcholov s výškou cez 4000 metrov. Medzi významné štvortisícovky v masíve patria napríklad dlhý a vysoký hrebeň Lyskammu a Signalkuppe, na ktorej vrchole sa nachádza najvyššie položená chata v Európe Capanne Regina Margherita

Grossvenediger - 3 dni, 31.7.- 2.8.2018


Grossvenediger 3 666 m.n.m. je štvrtá najvyššia hora Rakúska, ktorá sa nachádza v skupine Venediger patriaci do Vysokých Taur a na hraniciach spolkových krajín Solnohradsko a Tirolsko. Ľadovec dosahuje prakticky až na vrchol. Výstup je technicky veľmi jednoduchý, ale keďže je hlavne v spodnej časti ľadovca množstvo trhlín, výstup absolvujeme v lanových družstvách.

Similaun - 3 dni, 4.-6.8.2018


Similaun 3606 m.n.m. je piaty najvyšší vrchol Ötztalských Álp. Leží v Tirolsku presne na hranici Rakúska a Talianska tak trochu zabudnutý v tieni neďalekého a oveľa navštevovanejšieho vrcholu Wildspitze. Kúsok od chaty Similaunhütte, ktorá je východiskovým bodom pre výstup na Similaun, sa nachádza pod sedlom Hauslabjoch vo výške 3210 m.n.m. miesto, kde bola v roku 1991 nájdená v ľade múmia človeka z doby bronzovej pomenovaná Ötzi.

Rakúske Alpy, korutánsko, Flattach - 7 dní, autobus.zájazd, 4.8-11.8.2018 - Vypredané


Korutánsko je rakúska spolková krajina, ktorá sa nachádza na juhu Rakúska. Má rozlohu 9 536 km², počet obyvateľov je približne 560 000. Hranicu s Talianskom a Slovinskom tvoria Alpy, od Salzburska je oddelené Taurami. Na východe susedí so Štajerskom, na západe s východným Tirolskom. Hlavným mestom je Klagenfurt, ďalším významným strediskom je Villach tieto dve mestá sú silne ekonomicky prepojené. Oblast okolo Flattachu, kde budeme ubytovaní, je výborná pre pohodlné aj náročnejšie pešie túry všetkých stupňov obtiažnosti.

Mont Blanc,Wildspitze - 8 dní, 15.-22.8.2018


Wildspitze je najvyššou horou Ötztalských Álp a spolkovej krajiny Tirolsko, zároveň druhou najvyššou horou Rakúska po Grossglockneri. Jedná sa, vďaka svojej polohe a pomerne dobrému prístupu, o jeden z najpopulárnejších vrcholov Ötztalských Álp. Svoje okolie Wildspitze prevyšuje a tak nádhernému kruhovému rozhľadu nič nebráni. Výstup na Wildspitze je stredne ťažký. Mont Blanc 4.807 m.n.m. je najvyššia hora v Alpách, západnej Európe a Európskej únii. Hora leží medzi regiónmi údolí Aosta - Taliansko a Haute-Savoie - Francúzsko. Dve najslávnejšie mestá v blízkosti Mont Blancu sú Courmayeur v údolí Aosta v Taliansku, a Chamonix v Haute-Savoie vo Francúzsku.My sa horu pokúsime zdolať klasickou cestou.

Talianské Dolomity, Marmolada - Arabba - 7 dní, autobus.zájazd, 25.8-1.9.2018


Talianské Dolomity sú horský masív, ktorý je súčasťou Álp. Väčšina územia leží v talianskej provincii Belluno, zvyšok územia zasahuje do provincií Bolzano a Trento. Zo západu pohorie ohraničuje rieka Adige a na východe údolie rieky Piava. Sever a juh ohraničuje dolina Pustertal (Val Pusteria) a Sugana (Val Sugana). Pohorie je pomenované podľa francúzskeho geológa D.G. de Dolomieu. Počas prvej svetovej vojny viedla cez Dolomity hranica medzi Talianskom a Rakúsko-Uhorskom. Obľúbené sú v tejto oblasti zaistené cesty, tzv. ferraty, ktoré vznikli práve počas vojny. Marmolada je 3 343 m vysoká hora, najvyššia v Dolomitoch. Tvorí ju hrebeň orientovaný v smere východ – západ, s vrcholmi Punta Penia (3 343 m), Punta Rocca (3 309 m), Punta Ombretta (3 230 m), Pizzo Serauta (3 035 m) a Punta Serauta (3 069 m). Na juhu, sa takmer kolmo láme do steny 2 km širokej a až do 800 m vysokej. Na sever klesá miernejšie, k sedlu Passo Fédaia a jedinému významnejšiemu ľadovcu v Dolomitoch. Cez Marmoladu prechádzala hranica aj front medzi Rakúsko–Uhorskom a Talianskom. Rakúšania v ľadovci vybudovali celé vojenské mestečko. Počas vojny došlo k najväčšiemu lavínovému nešťastiu v Alpách, pri ktorom prišlo o život 300 vojakov. Roztápajúci sa ľadovec v súčasnosti niekedy vyplavuje telá mŕtvych alebo ich výzbroj. Obec Arabba je obklopená najkrajšími vrcholmi Dolomitov, a leží na úpätí skupiny Sella vo výške 1602 metrov nad morom. Arabba je jedným z najcharakteristickejších horských dedín v Alpách, ideálna pre nezabudnuteľnú dovolenku v lete aj v zime.

Dufourspitze - 6 dní, 26.-31.8.2018


Masív Monte Rosy, predstavuje obrovskú zaľadnenú oblasť, ktorá zahrňuje 11 vrcholov vyšších ako 4000 m n.m. Do tejto oblasti, ale z talianskej strany, robíme každoročne výstup na tieto štvortisícovky - viď. zájazd Monte Rosa. Zo strany Švajčiarska je Dufourspitze so svojími 4634 metrami najvyššou horou na tejto strane a po Mont Blancu druhý najvyšší v Európe. Tento vrchol bude naším hlavným cieľom a pokúsime sa ho zdolať klasickou Švajčiarskou cestou. Pre aklimatizáciu som zvolil vrchol Alphubel 4206 m n.m. Výstup na Dufourspitze patrí medzi ťažšie, čo znamená mať veľmi dobrú fyzickú kondíciu a základné skúsenosti s vysokohorskou turistikou.

Zuffalspitze, Monte Cevedale - 3 dni, 29.-31.8.2018


Zufallspitze 3757 m.n.m. a Monte Cevedale 3769 m.n.m. sú považované za jedny z najkrajších dvojvrcholov v oblasti južného tyrolska v Taliansku.Na tieto vrcholy vedie viacero výstupových ciest. My sme dali prednosť výstupu z dolia Martelltal. Je treba pripomenúť ,ža táto oblasť je vyhľadávaná hlavne skialpinistami, ale pre nádhernú prírodu je obľúbeným cieľom aj vysokohorských turistov. V blízkosti tohoto pohoria je aj preslávená hora Ortler.

Grossglockner 3 dni, 3.-5.9.2018


Grossglockner je s výškou 3 798 m.n.m. najvyššia hora v Rakúsku a najvyššia hora v Alpách východne od Brennerského priesmyku. Vrchol sa nachádza v skupine Glockner, ktorý patrí do Vysokých Taur, na hraniciach spolkových krajín Korutánsko a Tirolsko. Pod vrcholom sa nachádza najväčší ľadovec v Rakúsku Pasterze. Charakteristický pyramídový vrchol sa skladá z dvoch štítov, Großglockner a Kleinglockner (3 770 m.n.m.), ktoré sú rozdelené sedlom Glocknerscharte.

Triglav - 3 dni, 8.-10.9.2018


Triglav 2864 m n.m., je najvyšší vrch Slovinska a Júlskych Álp. Nachádza sa v Triglavskom národnom parku a je zobrazený aj na slovinskom znaku a vlajke. Posledný úsek výstupu je zaistený oceľovými lanami. Svoje pomenovanie získal podľa starodávneho slovanského božstva, ktorého tri hlavy zastupovali v ľudovej mytológii nebo, zem a podzemnú ríšu.

Sextenské Dolomity, Tofana di Rozes, Paternkofel - 3 dni, 14.-16.9.2018


Dolomity ponúkajú nepreberné množstvo atraktívnych zaistených ciest ľahkej, strednej i vyššej obtiažnosti. Niektoré ferraty sú otvorenou historickou knihou, ktorá na nás dýchne drsnou atmosférou bojov z prvej svetovej vojny a vyvolá v nás obdiv k výkonom vojakov. Iné ferraty sú čisto športové cesty vyznačujúce sa svojou dĺžkou, exponovanými kolmými alebo previslými úsekmi. A takéto zážitky a neopakovateľné ohromné výhľady nás čakajú v horách v okolí Cortiny d´Ampezzo.

Reichenspitze,Krimmelské vodopády - 3 dni, 20.-22.9.2018


O Zillertalských Alpách sa hovorí ako o najdivokejšom pohorí centrálnych Álp. Rozľahlé opustené údolia, ľadovce s trhlinami. A my v tejto oblasti vystúpime na jeden z vrchlov Reichenspitze /3303 m.n.m./. V tejto oblasti sa nachádza aj priehrada Zillergründl s obrovskou hrádzou. Ohromujúce sú i ďaľšie technické prvky - tunely v skale - prvý z nich má skoro kilometer. Výškou 380 m sú Krimmelské vodopády najvyššie v Rakúsku a údajne aj v Európe. Krimmelské vodopády (Krimmler Wasserfall) padajú v troch stupňoch (horný má 140 alebo 145 m, stredný 100 m a dolný 140 m), ktoré sú oddelené krátkymi relatívne pokojnými úsekmi horského potoka Krimmler Ache. Upravený chodník nás privedie na vyhliadky.

Olperer a Hintertux - 3 dni, 20.-22.9.2018


Zájazd nás zavedie do Tuxerskej časti Zillertálskych Álp. Hlavným cieľom je výstup na majestátny 3476 m.n.m. vysoký Olperer, pod ktorého úpätím sa nachádza celoročne otvorené lyžiarske stredisko Hintertux. Výstup začína pri priehrade Speicher Schlegeis a pokračuje ku chate Olperer hutte. Druhým cieľom budú neďaleké Krimmelské vodopády, ktoré majú výšku viac ako 400 metrov a sú tvorené tromi kaskádami.

Orlia perč - 2 dni, 26.-27.9.2018


V preklade Orlia prť, je svojou dĺžkou a expozíciou najťažšou značenou cestou v celých Tatrách. Vedie po hrebeni Wołoszyn - Svinica od sedla Krzyżne 2 113 m.n.m., do sedla Zawrat 2 159 m.n.m.. Cesta je dlhá 4 km a pri celkovom prevýšení približne 1 050 m, trvá od sedla po sedlo okolo 8 hodín. K tomu musíme pripočítať čas na prestávky a prípadné čakanie na reťaziach. Cesta je zaistená umelými pomôckami (reťaze, kramle a rebríky), bez ktorých by prechod hrebeňa pre turistov nebol možný. Dominantou v tejto oblasti je aj poľský Matterhorn - Kościelec. Má svoje čaro a hoci nevyniká výškou a obtiažnosťou, prirovnanie k Matterhornu mu právom patrí.

Hochtor - 1 deň, 29.9.2018


Vrchol Hochtoru 2354 m.n.m., sa nachádza v Ennstalerských Alpách, ktoré sú súčasťou národného parku Gesäuse. Táto oblasť je veľmi populárna medzi vodákmi, ktorí splavujú rieku Enns. Našu túru začneme na severe pri rieke Enns a prejdeme cez celé pohorie na Juh do dedinky Johnsbach. Zájazd je vzhľadom k menšej technickej náročnosti, vhodný i pre turistov, ktorí nemajú skúsenosti so zaistenými cestami.

Lugauer - 1 deň, 6.10.2018


Lugauer je 2217 m.n.m.vysoká hora, ktorá je ozdobou Rakúskych Ennstalerských Álp v Štajersku. Je impozantný prakticky z každého smeru a je jedným z najfotenejších rakúskych vrcholov. Zájazd je vzhľadom k menšej technickej náročnosti, vhodný i pre turistov, ktorí nemajú skúsenosti so zaistenými cestami. Našu túru začneme v dedine Radmer an der Hasel.

Heukuppe - 1 deň, 13.10.2018


Náhorná plošina Raxalpe sa nachádza približne osemdesiat kilometrov od Viedne. Zo všetkých okrajov mohutnej plošiny padajú prudké skalnaté zrazy niekoľko stoviek metrov dole do údolia. Najvyšší vrchol Heukuppe 2007 m.n.m. ako i ostatné hrebeňové partie ponúkajú impozantné pohľady na vedľajší masív Shneeberg.


Zájazd