Brenta

Dufourspitze, Dom

Mont Blanc, Monte Rosa

Gruzia

USA - národné parky

 

Vysokohorská turistika

Chorvátsko, NP Paklenica, Vaganský Vrch - 4 dni, 11.-14.4.2019


Oblasť národného parku Paklenica sa rozkládá na prímorských svahoch pohoria Velebit. Vaganski vrh je najvyšším vrcholom Velebitu a s výškou 1 758 m.n m., zároveň štvrtý najvyšší vrchol Chorvátska. Najatraktívnejšou oblasťou NP Paklenica je oblasť kaňonov Velika Paklenica a Mala Paklenica, ktoré sú od seba oddelené 500m vysokou náhornou planinou. Prednosťou tohoto zájazdu je pohostinnosť a ústretovosť majiteľa penzionu, ako i možnosť výberu morských špecialít, priamo na mieste.

Chorvátsko, Karlobag - 3 dni 26.- 28.4.2019


Oproti ostrovu Pag sa nachádza prímorské letovisko Karlobag, ktoré je situované medzi pohorím Velebit a Jadranským morom. Karlobag je ideálnou destináciou na kombináciu dovolenky pri pláži s turistikou.

Eisenerzské Alpy - 2 dni, 4.-5.5.2019


Jednou z najkrajších častí Álp nachádzajúcich sa v strednom rakúsku sú Eisenerzské Alpy. V tomto pohorí sa nachádza veľké nálezisko železnej rudy, ktorá sa tu dodnes ťaží v povrchovej bani, v okolí hory Erzberg pri meste Eisenerz, ktorým budeme prechádzať. My v tejto oblasti zdoláme krásny vrchol Kaiserschild. Tento dosiahneme pomocou ferraty, ale je možné ho zdolať pohodlne po značenom turistickom chodníku.

Mŕtve hory, Grosser Priel - 2 dni, 9.-10.5.2019


Grosser Priel, 2515 m n.m., sa nachádza v pohorí Totes Gebirge/Mŕtve Hory/. Tieto ležia v Hornom Rakúsku neďaleko mesta Lienz. Sú tvorené najväčšou vápencovou náhornou plošinou vo východných Alpách. Priemerná výška plošiny je od 1600 do 1800 m.n.m. a z nej vyrastajú majestátne vápencové štíty, z ktorých najvyšší je Grosser Priel. Druhým najvyšším svojou výškou je Spitzmauer 2446 m.n.m. Na oba tieto vrcholy vedú zaistené cesty ale i turistické chodníky a my sa ich pokúsime zdolať. Výstup začneme v dedine Hinterstoder, ktorá je známa aj ako lyžiarske stredisko.

Watzmann - 3 dni, 7.-9.6.2019


Prechod týmto hrebeňom nás zavedie na tretí najvyšší vrchol v nemeckých alpách. Budeme prechádzať cez tri špicaté vrcholy, z ktorých sa nám naskytne nádherný výhľad na jazero Königsee, ako i impozantný hrebeň Watzmanna. Táto feratta vedie priamo po hrebeni a zvládne ju každý turista.

Triglav - 3 dni, 13.-15.6.2019


Triglav 2864 m n.m., je najvyšší vrch Slovinska a Júlskych Álp. Nachádza sa v Triglavskom národnom parku a je zobrazený aj na slovinskom znaku a vlajke. Posledný úsek výstupu je zaistený oceľovými lanami. Svoje pomenovanie získal podľa starodávneho slovanského božstva, ktorého tri hlavy zastupovali v ľudovej mytológii nebo, zem a podzemnú ríšu.

Lago di garda - 5 dní, 19.-23.6.2019 - možnosť cykloturistiky v okolí jazera.


Pre nás zo Slovenska predstavuje juh Európy niečo zvláštneho, niečo takmer rozprávkového. Zdá sa tam všetko lepšie, teplejšie, krajšie a slnečnejšie. Keď k tomu prirátame spojenie jazier a hôr, potom je to pre nás ideálne. Každoročne na jar a tiež aj na jeseň sa v tejto oblasti stretávajú tí, ktorí majú chuť vyraziť si do hôr, alebo vystriedať zamračenú oblohu príjemným podnebím, aspoň na pár dní. Krajina okolo jazera je nekonečne mnohotvárna, počasie tu je teplé, ale i tak znesiteľné a vegetácia zahŕňa celé spektrum od subtropickej až po alpskú. Vysokohorské trasy a zaistené cesty spolu s nádhernými výhľadmi sľubujú bohaté zážitky.

Tre Cime, Tofana di Rozes, Paternkofel - 3 dni, 25.-27.6.2019


Dolomity ponúkajú nepreberné množstvo atraktívnych zaistených ciest ľahkej, strednej i vyššej obtiažnosti. Niektoré ferraty sú otvorenou historickou knihou, ktorá na nás dýchne drsnou atmosférou bojov z prvej svetovej vojny a vyvolá v nás obdiv k výkonom vojakov. Iné ferraty sú čisto športové cesty vyznačujúce sa svojou dĺžkou, exponovanými kolmými alebo previslými úsekmi. A takéto zážitky a neopakovateľné ohromné výhľady nás čakajú v horách v okolí Cortiny d´Ampezzo.

Marmolada - 5 dní, 9.7.-13.7.2019


Marmolada je názov celého tiahleho a rozložitého skalného masívu. "Kráľovná Dolomitov ", ako je niekedy prezývaná, kulminuje v bode Punta di Peňa 3344 m.n.m., vôbec najvyšším vrcholom Dolomitov. Severnú stranu v hornej tretine pokrýva mohutné ľadové pole o dĺžke 4 km a šírke 1,5 km. Na južnej sa naopak vypína stena 800 metrov vysoká. Vedľa najvyššieho vrcholu Punta di Peňa je trojtisícoviek v hlavnom masíve viac, Gran Vernel, Monte Serauta, Cima d'Uomo. O masíve Marmolady je však lepšie hovoriť ako o skupine niekoľkých pohorí, ktoré sú od seba pomerne výrazne oddelené a tvoria vlastne samostatné menšie masívy. Na sever za jazerom Fedaia je to skupina Crepes de Padon, na západnej strane nad údolím Fassa sa týči pohorie Valacia a na juhu pomerne veľmi vzdialená skupina Bocchi.

Dachstein - Johann ferrata - 3 dni, 10.-12.7.2019


Vrchol Dachsteinu 2996 m.n.m.sa pokúsime zdolať z opačnej strany pohoria a to z dediny Ramsau. Naším hlavným cieľom okrem výstupu na vrchol Dachsteinu bude zdolanie ferraty Johann. Táto ferrata je považovaná za ťažšiu a jednu z najkrajších v tejto oblasti. Je pomerne nová, vybudovaná v roku 1999 a dobre zaistená, takže zvládnuť by ju mal každý. Tretí deň prejdeme atraktívnu ferattu Postalklamm, a kto bude mať odvahu môže si "strihnúť" aj chuťovku, ferattu najťažšej obtiažnosti F.

Dufourspitze,Dom - 7 dní, 16.-22.7.2019


Dom 4 545 m.n.m., je druhý najvyšší vrch Švajčiarska a zároveň je to najvyšší vrch, ktorý leží celou svojou plochou na švajčiarskom území. Spolu s vrchmi Monte Rosa, Matterhorn a Weisshorn ohraničujú malebné údolie vo Walliských Alpách s mestečkami Zermatt, Tasch, Randa a Sant Niklaus. Údolie Mattertal, ktoré ukončuje hora snov nad Zermattom, Matterhorn, je samo o sebe krásne, divoké a hlavne neskutočne hlboké, zovreté z oboch strán strmými zrázmi rôznych "hornov", pričom na západnej strane dominuje snehová pyramída Weisshornu 4 505 m.n.m. a na východnej strane v skupine Mischabel práve firnový Dom. Masív Monte Rosy, predstavuje obrovskú zaľadnenú oblasť, ktorá zahrňuje 11 vrcholov vyšších ako 4000 m n.m. Do tejto oblasti, ale z talianskej strany, robíme každoročne výstup na tieto štvortisícovky - viď. zájazd Monte Rosa. Zo strany Švajčiarska je Dufourspitze so svojími 4634 metrami najvyššou horou na tejto strane a po Mont Blancu druhý najvyšší v Európe. Tento vrchol bude naším hlavným cieľom a pokúsime sa ho zdolať klasickou Švajčiarskou cestou. Výstup na Dufourspitze patrí medzi ťažšie, čo znamená mať veľmi dobrú fyzickú kondíciu a základné skúsenosti s vysokohorskou turistikou.

Monte Rosa - 4 dni, 27.-30.7.2019


Monte Rosa je horský masív na východe Walliských Álp, na hraniciach Švajčiarska a Talianska. Najvyšším vrcholom masívu je Dufourspitze 4634 m.n.m.. Celkom je v tomto pohorí okolo 15 vrcholov s výškou cez 4000 metrov. Medzi významné štvortisícovky v masíve patria napríklad dlhý a vysoký hrebeň Lyskammu a Signalkuppe, na ktorej vrchole sa nachádza najvyššie položená chata v Európe Capanne Regina Margherita

Talianské Dolomity, Marmolada - Arabba - 7 dní, autobus.zájazd, 3.8-10.8.2019


Talianské Dolomity sú horský masív, ktorý je súčasťou Álp. Väčšina územia leží v talianskej provincii Belluno, zvyšok územia zasahuje do provincií Bolzano a Trento. Zo západu pohorie ohraničuje rieka Adige a na východe údolie rieky Piava. Sever a juh ohraničuje dolina Pustertal (Val Pusteria) a Sugana (Val Sugana). Pohorie je pomenované podľa francúzskeho geológa D.G. de Dolomieu. Počas prvej svetovej vojny viedla cez Dolomity hranica medzi Talianskom a Rakúsko-Uhorskom. Obľúbené sú v tejto oblasti zaistené cesty, tzv. ferraty, ktoré vznikli práve počas vojny. Marmolada je 3 343 m vysoká hora, najvyššia v Dolomitoch. Tvorí ju hrebeň orientovaný v smere východ – západ, s vrcholmi Punta Penia (3 343 m), Punta Rocca (3 309 m), Punta Ombretta (3 230 m), Pizzo Serauta (3 035 m) a Punta Serauta (3 069 m). Na juhu, sa takmer kolmo láme do steny 2 km širokej a až do 800 m vysokej. Na sever klesá miernejšie, k sedlu Passo Fédaia a jedinému významnejšiemu ľadovcu v Dolomitoch. Cez Marmoladu prechádzala hranica aj front medzi Rakúsko–Uhorskom a Talianskom. Rakúšania v ľadovci vybudovali celé vojenské mestečko. Počas vojny došlo k najväčšiemu lavínovému nešťastiu v Alpách, pri ktorom prišlo o život 300 vojakov. Roztápajúci sa ľadovec v súčasnosti niekedy vyplavuje telá mŕtvych alebo ich výzbroj. Obec Arabba je obklopená najkrajšími vrcholmi Dolomitov, a leží na úpätí skupiny Sella vo výške 1602 metrov nad morom. Arabba je jedným z najcharakteristickejších horských dedín v Alpách, ideálna pre nezabudnuteľnú dovolenku v lete aj v zime.

Mont Blanc - 6 dní, 13.-18.8.2019


Mont Blanc 4.807 m.n.m. je najvyššia hora v Alpách, západnej Európe a Európskej únii. Hora leží medzi regiónmi údolí Aosta - Taliansko a Haute-Savoie - Francúzsko. Dve najslávnejšie mestá v blízkosti Mont Blancu sú Courmayeur v údolí Aosta v Taliansku, a Chamonix v Haute-Savoie vo Francúzsku.My sa horu pokúsime zdolať klasickou cestou.

Ortler - 3 dni, 22.-24.8.2019


Najvyššia hora Tirolska i celého bývalého Rakúsko-Uhorského mocnárstva. Často je nazývaná "kráľom východných Álp". Nachádza sa v juhozápadnom cípe južného Tirolska. Až do roku 1919 táto provincia patrila Rakúsku (Tirolsko) a vrch Ortler bol najvyšším vrcholom Rakúskej monarchie. Prvovýstup na tento vrchol sa 27. septembra 1804 podaril rakúskemu dôstojníkovi, Josefovi Pichlerovi.Ortler je pomerne často navštevovaná hora. Normálna cesta je ťažkou vysokohorskou a ľadovcovou túrou. V skalnatej časti, na hrebeni Tabaretta sa nachádza strmá časť zabezpečená reťazami. Zostávajúca časť výstupu je relatívne ľahká ľadovcová prechádzka až k vrcholu, kde je umiestnený kríž.Tento zájazd je určený skôr pre zdatnejších vysokohorských turistov.

Brenta - 4 dni, 27.-30.8.2019


Brenta - v taliančine Dolomiti di Brenta - je vápencové pohorie ležiace v Taliansku v provincii Trentino. Horopisne sa masív Brenty neradí k Dolomitom, aj keď svojou skalnatou hradbou a strmými štítmi, Dolomity pripomína. Dĺžka masívu je okolo 40 km a šírka dosahuje priemerne 12 km. Pohorie Brenta v sebe skrýva neprístupné skalné steny, vodopády, horské lúky i jazerá, ale i tak ľadovce. Takmer celý hlavný hrebeň je prepojený zaistenou cestou zvanou Via Bocchette.

Grossglockner 3 dni, 2.-4.9.2019


Grossglockner je s výškou 3 798 m.n.m. najvyššia hora v Rakúsku a najvyššia hora v Alpách východne od Brennerského priesmyku. Vrchol sa nachádza v skupine Glockner, ktorý patrí do Vysokých Taur, na hraniciach spolkových krajín Korutánsko a Tirolsko. Pod vrcholom sa nachádza najväčší ľadovec v Rakúsku Pasterze. Charakteristický pyramídový vrchol sa skladá z dvoch štítov, Großglockner a Kleinglockner (3 770 m.n.m.), ktoré sú rozdelené sedlom Glocknerscharte.

Hochalmspitze - 3 dni, 7.9-9.9.2019


Hochalspitze 3360 m.n.m., patrí v rámci Vysokých Taur medzi náročnejšie turisticky dostupné vrcholy. Celá oblasť leží v susedstve populárnejšieho pohoria Glockner. Cesta na vrchol a prechod hrebeňa Detmolder grat vedie cestou prvých dobyvateľov. Jedná sa o náročnú vysokohorskú túru.

Orlia perč - 2 dni, 17.-18.9.2019


V preklade Orlia prť, je svojou dĺžkou a expozíciou najťažšou značenou cestou v celých Tatrách. Vedie po hrebeni Wołoszyn - Svinica od sedla Krzyżne 2 113 m.n.m., do sedla Zawrat 2 159 m.n.m.. Cesta je dlhá 4 km a pri celkovom prevýšení približne 1 050 m, trvá od sedla po sedlo okolo 8 hodín. K tomu musíme pripočítať čas na prestávky a prípadné čakanie na reťaziach. Cesta je zaistená umelými pomôckami (reťaze, kramle a rebríky), bez ktorých by prechod hrebeňa pre turistov nebol možný. Dominantou v tejto oblasti je aj poľský Matterhorn - Kościelec. Má svoje čaro a hoci nevyniká výškou a obtiažnosťou, prirovnanie k Matterhornu mu právom patrí.

Hochtor - 2 dni, 22.-23.9.2019


Vrchol Hochtoru /2354 m.n.m./ sa nachádza v Ennstalerských Alpách ktoré sú súčasťou Národného parku Gesäuse. Táto oblasť je veľmi populárna aj medzi vodákmi, ktorí splavujú rieku Enns. Našu túru začneme aj ukončíme v dedinke Johnsbach. Zájazd je vzhľadom k menšej technickej náročnosti vhodný pre všetkých turistov.

Reichenspitze,Krimmelské vodopády - 3 dni, 27.-29.9.2019


O Zillertalských Alpách sa hovorí ako o najdivokejšom pohorí centrálnych Álp. Rozľahlé opustené údolia, ľadovce s trhlinami. A my v tejto oblasti vystúpime na jeden z vrchlov Reichenspitze /3303 m.n.m./. V tejto oblasti sa nachádza aj priehrada Zillergründl s obrovskou hrádzou. Ohromujúce sú i ďaľšie technické prvky - tunely v skale - prvý z nich má skoro kilometer. Výškou 380 m sú Krimmelské vodopády najvyššie v Rakúsku a údajne aj v Európe. Krimmelské vodopády (Krimmler Wasserfall) padajú v troch stupňoch (horný má 140 alebo 145 m, stredný 100 m a dolný 140 m), ktoré sú oddelené krátkymi relatívne pokojnými úsekmi horského potoka Krimmler Ache. Upravený chodník nás privedie na vyhliadky.

Lugauer - 1 deň, 5.10.2019


Lugauer je 2217 m.n.m.vysoká hora, ktorá je ozdobou Rakúskych Ennstalerských Álp v Štajersku. Je impozantný prakticky z každého smeru a je jedným z najfotenejších rakúskych vrcholov. Zájazd je vzhľadom k menšej technickej náročnosti, vhodný i pre turistov, ktorí nemajú skúsenosti so zaistenými cestami. Našu túru začneme v dedine Radmer an der Hasel.

Heukuppe - 1 deň, 12.10.2019


Náhorná plošina Raxalpe sa nachádza približne osemdesiat kilometrov od Viedne. Zo všetkých okrajov mohutnej plošiny padajú prudké skalnaté zrazy niekoľko stoviek metrov dole do údolia. Najvyšší vrchol Heukuppe 2007 m.n.m. ako i ostatné hrebeňové partie ponúkajú impozantné pohľady na vedľajší masív Shneeberg.


Zájazd