USA - národné parky 2023

Lofoty - Nórsko 2023

 

Faerské ostrovy 2023 

Gruzia 2023

 
 

Kuba 2023 

Island 2023 

 

Omán 2023

 

 

 

Poznávacie zájazdy

 

Island, za polárnou žiarou - 5 dní, tri termíny, 2.-6.12.2022, 9.-13.1.2023, 2.-6.12.2023


Island je ostrovný štát ležiaci v severozápadnej časti Európy, na rozmedzí dvoch oceánov – Severného ľadového a Atlantického oceánu. Nachádza sa približne 300 km od Grónska a 1000 km od Nórska. Severná časť Islandu je len krôčik vzdialená od severného polárneho kruhu. Svojou rozlohou je druhým najväčším ostrovom sveta, hneď po Veľkej Británii. Reykjavík je najsevernejšie ležiace hlavné mesto na svete, nachádza sa takmer pri severnom polárnom kruhu. Reykjavik je pomerne malé mesto a tak je možné ho prejsť celé pešo. Island v zime nám ponúkne iné zážitky ako v období s vysokou návštevnosťou. A medzi ne patrí polárna žiara, ktorá láka mnoho ľudí práve v tomto drsnom zimnom období, období kratkých dní... Polárna žiara - Aurora borealis, je svetelný úkaz na oblohe, ktorý vzniká pôsobením nabitých častíc slnečného vetra pri vstupe do zemskej atmosféry, alebo do atmosféry iného kozmického telesa. Polárne žiary sa na Zemi vyskytujú hlavne v polárnych oblastiach. a tou Island samozrejme je. V okolí magnetických pólov je výskyt polárnych žiar najvyšší.

Kuba - 15 dní, okruh, dva termíny, 1.2.- 15.2.2023, 17.10.-31.10.2023


Kuba je ostrovný štát v severnej časti Karibského mora a je najväčším ostrovom súostrovia Veľkých Antíl, je to krásna exotická krajina s bielymi piesočnatými plážami obmývanými azúrovo modrou vodou. I keď je Kuba po kultúrnej stránke považovaná za súčasť Latinskej Ameriky, z geografického hľadiska patrí do severnej Ameriky. Väčšinu územia zaberajú mierne pahorkatiny prechádzajúce do nížiny. Na juhovýchode Kuby sa tiahne pozoruhodné pohorie Sierra Maestra, kde sa nachádza vyššie spomínaný najvyšší bod Pico Turquino. Pri pobreží ktoré je zvyčajne rovinaté a členité, sa vo veľkom vyskytujú korálové útesy a atoly. Celý ostrov Kuba je tvorený približne štyrmi tisícmi ostrovčekov. Poloostrov Varadero, ktorý nevynechá snáď žiadny návštevník, je doslova raj na zemi. Nachádzajú sa tu prekrásne pláže lemované palmami, barmi a reštauráciami. Ďalším rajom, je ostrov Cayo Coco, ktorý leží v strednej časti Kuby. My tiež navštívime najvýchodnejšiu časť Kuby, letovisko Baracoa ležiaceho pod stolovou horou EL Yunque obklopenú dažďovým pralesom.

Omán - 9 dní, dva termíny, 20.2.-28.2.2023, 4.11.-12.11.2023


OMÁN - resp. sultanát Omán, je monarchiou. Súčasným sultánom a zároveň predsedom vlády je Kábus bin Saíd z dynastie Al-said. Omán je jeden z naozajstných klenotov arabského sveta. Leží v juhovýchodnej časti Arabského polostrova na pobreží Ománskeho zálivu a Arabského mora a hraničí s Jemenom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi. Omán ponúka čisté more, priestranné pláže, drsné pohoria, tajomné historické pevnosti, púštne duny a mešity. Kvôli výhodnej polohe býval Omán v minulosti dôležitou križovatkou obchodných ciest celej Arábie. V Ománe Vás milo prekvapia priateľskí ľudia, pokojný životný štýl a súlad celej spoločnosti. Ománci hovoria, že zátoky, zálivy, pláže a more sú darom od Boha.

Nórsko - Lofoty - za polárnou žiarou, 6 dní, 4.-9.3.2023


Lofoty ležia na pobreží Atlantiku, asi 100 až 300 kilometrov severne od severného polárneho kruhu. Skladajú sa z 80 ostrovov. Najvýznamnejšie ostrovy sú prepojené tunelmi a cestnými mostami. Lofoty sú považované za raj turistov, maliarov a rybárov. Sú súčasťou kraja Nordland a ich hlavným mestom je Svolvær. Súostrovie má približne 24 tisíc obyvateľov, ktorí žijú na ploche 1 227 km². Lofoty sú obývané ľuďmi asi šesť tisíc rokov. Počas vikingskej éry bolo postavených mnoho osád so sídlami vikingských náčelníkov. Kópia sídla náčelníka bola postavená v Borgu, a je súčasťou múzea Vikingov. Lofotská krajina bola po dlhú dobu holá, pretože ľudia väčšinu stromov povytínali s cieľom stavať lode, svoje obydlia a konštrukcie pre sušenie rýb. V súčasnosti tu na mnohých miestach došlo k významnému obnoveniu lesov. Vďaka pôsobeniu Golfského prúdu je klíma na Lofotách, vzhľadom k ich polohe za severným polárnym kruhom, relatívne mierna s priemernými ročnými teplotami 4,5°C a s nezamrzajúcimi prístavmi. Južná časť súostrovia je najsevernejším miestom na Zemi, kde priemerná teplota nikdy neklesá pod nulu a tvoria tak významnú klimatickú anomáliu.

Madeira - 8 dní, dva termíny, 18.3.-25.3.2023, 11.4.-18.4.2023 obsadené


Ostrovy Madeira, sú súostrovím sopečného pôvodu v severnom Atlantickom oceáne, patriace Portugalsku. Súostrovie zahŕňa dva obývané ostrovy, Madeira a Porto Santo, a dva neobývané ostrovy, Desertas a Selvagens. Ostrovy sú vlastne vrcholy hôr, ktoré majú svoje základne na priepastnom dne oceánu. Terén, ako aj vystavenie prevládajúcim vetrom, dávajú ostrovu mnoho mikroklím, ktoré sú v kombinácii s exotickou vegetáciou dôležitým lákadlom pre turistický priemysel. Na severnom pobreží sú zrážky vyššie ako na južnom. Počas roka nedochádza k veľkým teplotným výkyvom, čím sa zachováva mierne podnebie. Je to ostrov „večnej jary“ Madeira je preslávená svojimi levadas – zavlažovacími kanálmi, ktorých je tu na relatívne malom území viac než 2 000 km. Tie najkrajšie z nich spoznáme aj my, na horských túrach. Samozrejme ochutnáme tiež skvelé madeirské vína, likéry a trstinový rum. Madeiru prejdeme krížom krážom.

USA, národné parky - 20 dní, 26.4.-15.5.2023


Poznávací zájazd po piatich štátoch Ameriky, ktorými sú Colorado, Utah, Arizona, Nevada, Idaho a Wyoming. Určite to bude netradičná dovolenka, nebudeme sa slniť na pláži pri mori, ale zažijeme dobrodružnú cestu po národných parkoch USA, spojenú s turistikou – typický „american road trip“. V Utahu si prejdeme nádherné scenérie Devils Garden, obrovské kamenné oblúky národného parku Arches a nevynecháme ani dych vyrážajúce pieskovcové veže Monument Valley. V Grand Canyone absolvujeme trasu s nádhernými výhľadmi na neskutočnú prírodu, zastavíme sa vo Willamse a prejdeme si legendárnu Route 66, zažijeme atmosféru Las Vegas a v Salt Lake City si prejdeme centrum mesta. Po ceste do Yelowstovnu v horách NP Grand Tenton absolvujeme pešiu turistiku a cestou k Devils Tower si prejdeme Bighorn Canyon.

Škótska vysočina - 11 dní, dva termíny, 21.-31.5.2023, 20.9.-30.9.2023


Škótsko, krajinu úžasných prírodných scenérií, Vám chcem priblížiť trochu iným spôsobom, ako iba pohľadom z okna auta. Budeme tráviť čo najmenej času v buse a čo najviac času vo voľnej krajine pri túrach, výstupoch na vrcholy a prechádzkach. Snažil som sa vybrať pešie trasy tie najlepšie zo Škótskej vysočiny/Highlands /, prímorských trás ako i túry na ostrove Skye, ktoré patria k najkrásnejším v Británii. Samozrejme nezabudneme ani na prehliadku pálenice pravej škótskej whisky Talisker s ochutnávkou, návštevu jazera Loch Ness, výstup na najvyššiu horu británie Ben Nevis a prehliadka hlavného mesta Škótska Edinburg a Glasgow, ako i hradu Stirling, ktoré patria k povinným položkám návštevy Škótska. Turistika je nenáročná, určená pre všetkých.

Faerské ostrovy - 7 dní,22.5.- 28.5.2023 - obsadené


Máloktoré miesto na planéte je tak prekrásne a kúzelné ako Faerské ostrovy. Je to súostrovie oviec a farebných vtákov papuchalcov – puffin atlantický. Neuveriteľné skalné útesy, jazerá a vodopády. Dokonalá severská idyla a zabudnutá krása uprostred Atlantiku. Faerské ostrovy sa nachádzajú severne od Škótska niekde na polceste medzi Nórskom a Islandom. Názov Faroe Islads znamená v preklade ovčie ostrovy, pretože na ostrove žije niekoľkonásobne viac ovcí, ako ľudí...

Island - okruh - 11 dní, 17.6.-27.6.2023


Island je ostrovný štát ležiaci v severozápadnej časti Európy, na rozmedzí dvoch oceánov – Severného ľadového a Atlantického oceánu. Nachádza sa približne 300 km od Grónska a 1000 km od Nórska. Severná časť Islandu je len krôčik vzdialená od severného polárneho kruhu. Svojou rozlohou je druhým najväčším ostrovom sveta, hneď po Veľkej Británii. Divoký Island predstavuje všetko, čo si len môžete predstaviť pod pojmom „nespútaná príroda“. Na každom kroku vidieť pôsobenie aktivity ľadovcov, ich pohyb a silu. Západný Island je najviac osídlený a tiež najviac navštevovaný turistami. Práve tu sa nachádza medzinárodné letisko Keflavík a tiež hlavné mesto Reykjavík. Reykjavík je najsevernejšie ležiace hlavné mesto na svete, nachádza sa takmer pri severnom polárnom kruhu. Reykjavik je pomerne malé mesto a tak je možné ho prejsť celé pešo. Najznámejšia a najnavštevovanejšia cesta na Islande sa nazýva Zlatý okruh. Príroda vytvorila jedinečné klenoty ako gejzíry, sopky, vodopády, ľadovce, rieky, lagúny, jazierka i geotermálne pramene. Na severnom Islande veľmi často svieti slnko. Vždy keď je v Reykjavíku a na južnom pobreží zlé počasie tak na severe sa ľudia opaľujú. Navštívime hlavné mesto Severného Islandu – Akureyri. Dominantou mesta je kostol Akureyrarkirkja, ktorý sa nachádza nad mestom a je z neho krásny výhľad na celý fjord Eyjafjörður. Jazero Mývatn je jedným z najväčších a najkrajších jazier na Islande. Mesto Husavík je známe veľkým výskytom veľrýb, takže tu máme naplánované pozorovanie veľrýb.

Gruzia - 10 dní, 20.6. -29.6.2023 - obsadené


Gruzia leží na východnom konci Čierného mora, susedí s Tureckom a Arméniou na juhu, Ázerbajdžánom na východe a Ruskom na severe, kde prírodné hranice tvorí Kavkaz. Je to krajina plná impozantnej histórie a nádhernej, čistej prírody. Gruzínsku spoločnosť tvorí zmes národov, ktorí sú veľmi hrdí na svoj jazyk, kultúru a históriu. Krajina je prestúpená mnohými architektonickými pamiatkami, kláštormi, veľkolepými kostolmy a k tomu všetkému sa vypínajú nad krajinou vrcholky hôr. Gruzínci sú veľmi pohostinný a priateľský národ, a aj nám sa budú snažiť ponúknuť a predstaviť to naj zo svojej krajiny, či už pri ubytovaní, alebo pri cestovaní ich krajinou.


Zájazd