USA - národné parky 2021

Lofoty - Nórsko 2021

Gruzia 2021

 

Island 2021 

 

Omán 2021
 

 

Poznávacie zájazdy

 

Emiráty - Dubaj, 8 dní, 8.-15.2.2021


Dubaj je jednou z turistických perál Spojených arabských emirátov. Je jeho najľudnatejším mestom a predstavuje pôsobivú zmes luxusu a tradičnej arabskej kultúry. Dubaj leží na severnom pobreží SAE v Perzskom zálive a pre turistov ponúka množstvo svetoznámych atrakcií. Veľká časť turizmu je založená na atraktívnych nákupoch. Dubaj má viac ako 70 moderných nákupných centier. Najznámejšie Dubai Mall je najväčším obchodným centrom na svete. K ďalším známym nákupným centrám Dubaja patria Mall of Emirates s gigantickým akváriom a lyžiarskou zjazdovkou, Ariabian Center, Dubai Outles Mall alebo Deira City Centre. Známe a turistami často navštevované sú aj pouličné trhy souq, ktoré majú unikátnu atmosféru tradičného nakupovania a zjednávania cien. K populárnym patria hlavne Deira Gold Souq a Bur Dubaj Souq.

Omán - 9 dní, dva termíny, 20.2.- 28.2.2021 a 6.11.- 14.11.2021


OMÁN - resp. sultanát Omán, je monarchiou. Súčasným sultánom a zároveň predsedom vlády je Kábus bin Saíd z dynastie Al-said. Omán je jeden z naozajstných klenotov arabského sveta. Leží v juhovýchodnej časti Arabského polostrova na pobreží Ománskeho zálivu a Arabského mora a hraničí s Jemenom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi. Omán ponúka čisté more, priestranné pláže, drsné pohoria, tajomné historické pevnosti, púštne duny a mešity. Kvôli výhodnej polohe býval Omán v minulosti dôležitou križovatkou obchodných ciest celej Arábie. V Ománe Vás milo prekvapia priateľskí ľudia, pokojný životný štýl a súlad celej spoločnosti. Ománci hovoria, že zátoky, zálivy, pláže a more sú darom od Boha.

Nórsko - Lofoty - za polárnou žiarou, 6 dní, 5.-10.3.2021


Lofoty ležia na pobreží Atlantiku, asi 100 až 300 kilometrov severne od severného polárneho kruhu. Skladajú sa z 80 ostrovov. Najvýznamnejšie ostrovy sú prepojené tunelmi a cestnými mostami. Lofoty sú považované za raj turistov, maliarov a rybárov. Sú súčasťou kraja Nordland a ich hlavným mestom je Svolvær. Súostrovie má približne 24 tisíc obyvateľov, ktorí žijú na ploche 1 227 km². Lofoty sú obývané ľuďmi asi šesť tisíc rokov. Počas vikingskej éry bolo postavených mnoho osád so sídlami vikingských náčelníkov. Kópia sídla náčelníka bola postavená v Borgu, a je súčasťou múzea Vikingov. Lofotská krajina bola po dlhú dobu holá, pretože ľudia väčšinu stromov povytínali s cieľom stavať lode, svoje obydlia a konštrukcie pre sušenie rýb. V súčasnosti tu na mnohých miestach došlo k významnému obnoveniu lesov. Vďaka pôsobeniu Golfského prúdu je klíma na Lofotách, vzhľadom k ich polohe za severným polárnym kruhom, relatívne mierna s priemernými ročnými teplotami 4,5°C a s nezamrzajúcimi prístavmi. Južná časť súostrovia je najsevernejším miestom na Zemi, kde priemerná teplota nikdy neklesá pod nulu a tvoria tak významnú klimatickú anomáliu.

Island - okruh - 10 dní, 27.4.-6.5.2021


Island je ostrovný štát ležiaci v severozápadnej časti Európy, na rozmedzí dvoch oceánov – Severného ľadového a Atlantického oceánu. Nachádza sa približne 300 km od Grónska a 1000 km od Nórska. Severná časť Islandu je len krôčik vzdialená od severného polárneho kruhu. Svojou rozlohou je druhým najväčším ostrovom sveta, hneď po Veľkej Británii. Divoký Island predstavuje všetko, čo si len môžete predstaviť pod pojmom „nespútaná príroda“. Na každom kroku vidieť pôsobenie aktivity ľadovcov, ich pohyb a silu. Západný Island je najviac osídlený a tiež najviac navštevovaný turistami. Práve tu sa nachádza medzinárodné letisko Keflavík a tiež hlavné mesto Reykjavík. Reykjavík je najsevernejšie ležiace hlavné mesto na svete, nachádza sa takmer pri severnom polárnom kruhu. Reykjavik je pomerne malé mesto a tak je možné ho prejsť celé pešo. Najznámejšia a najnavštevovanejšia cesta na Islande sa nazýva Zlatý okruh. Príroda vytvorila jedinečné klenoty ako gejzíry, sopky, vodopády, ľadovce, rieky, lagúny, jazierka i geotermálne pramene. Na severnom Islande veľmi často svieti slnko. Vždy keď je v Reykjavíku a na južnom pobreží zlé počasie tak na severe sa ľudia opaľujú. Navštívime hlavné mesto Severného Islandu – Akureyri. Dominantou mesta je kostol Akureyrarkirkja, ktorý sa nachádza nad mestom a je z neho krásny výhľad na celý fjord Eyjafjörður. Jazero Mývatn je jedným z najväčších a najkrajších jazier na Islande. Mesto Husavík je známe veľkým výskytom veľrýb, takže tu máme naplánované pozorovanie veľrýb.

Gruzia - 9 dní, 24.5 -1.6.2021


Gruzia leží na východnom konci Čierného mora, susedí s Tureckom a Arméniou na juhu, Ázerbajdžánom na východe a Ruskom na severe, kde prírodné hranice tvorí Kavkaz. Je to krajina plná impozantnej histórie a nádhernej, čistej prírody. Gruzínsku spoločnosť tvorí zmes národov, ktorí sú veľmi hrdí na svoj jazyk, kultúru a históriu. Krajina je prestúpená mnohými architektonickými pamiatkami, kláštormi, veľkolepými kostolmy a k tomu všetkému sa vypínajú nad krajinou vrcholky hôr. Gruzínci sú veľmi pohostinný a priateľský národ, a aj nám sa budú snažiť ponúknuť a predstaviť to naj zo svojej krajiny, či už pri ubytovaní, alebo pri cestovaní ich krajinou.

USA, národné parky - 19 dní, 5.-23.6.2021


Poznávací zájazd po piatich štátoch Ameriky, ktorými sú Colorado, Utah, Arizona, Nevada, Idaho a Wyoming. Určite to bude netradičná dovolenka, nebudeme sa slniť na pláži pri mori, ale zažijeme dobrodružnú cestu po národných parkoch USA, spojenú s turistikou – typický „american road trip“. V Utahu si prejdeme nádherné scenérie Devils Garden, obrovské kamenné oblúky národného parku Arches a nevynecháme ani dych vyrážajúce pieskovcové veže Monument Valley. V Grand Canyone absolvujeme trasu s nádhernými výhľadmi na neskutočnú prírodu, zastavíme sa vo Willamse a prejdeme si legendárnu Route 66, zažijeme atmosféru Las Vegas a v Salt Lake City si prejdeme centrum mesta. Po ceste do Yelowstovnu v horách NP Grand Tenton absolvujeme pešiu turistiku a cestou k Devils Tower si prejdeme Bighorn Canyon.

Škótska vysočina - 11 dní, 26.6-6.7.2021


Škótsko, krajinu úžasných prírodných scenérií, Vám chcem priblížiť trochu iným spôsobom, ako iba pohľadom z okna auta. Budeme tráviť čo najmenej času v buse a čo najviac času vo voľnej krajine pri túrach, výstupoch na vrcholy a prechádzkach. Snažil som sa vybrať pešie trasy tie najlepšie zo Škótskej vysočiny/Highlands /, prímorských trás ako i túry na ostrove Skye, ktoré patria k najkrásnejším v Británii. Samozrejme nezabudneme ani na prehliadku pálenice pravej škótskej whisky Talisker s ochutnávkou, návštevu jazera Loch Ness, výstup na najvyššiu horu británie Ben Nevis a prehliadka hlavného mesta Škótska Edinburg a Glasgow, ako i hradu Stirling, ktoré patria k povinným položkám návštevy Škótska. Turistika je nenáročná, určená pre všetkých.


Zájazd