USA - národné parky 2021

Lofoty - Nórsko 2021

Gruzia 2021

 

Island 2021 

 

Omán 2021
 

 

Vysokohorská turistika

Chorvátsko, Karlobag - 3 dni 16.- 18.4.2021


Oproti ostrovu Pag sa nachádza prímorské letovisko Karlobag, ktoré je situované medzi pohorím Velebit a Jadranským morom. Karlobag je ideálnou destináciou na kombináciu dovolenky pri pláži s turistikou.

Lugauer - 2 dni, 12.- 13.5.2021


Jednou z najkrajších častí Álp nachádzajúcich sa v strednom rakúsku sú Eisenerzské Alpy. V tomto pohorí sa nachádza veľké nálezisko železnej rudy, ktorá sa tu dodnes ťaží v povrchovej bani, v okolí hory Erzberg pri meste Eisenerz. Nad mestom absolvujeme nenáročnú feratu Eisenerz Steig. Lugauer je 2217 m.n.m.vysoká hora, ktorá je ozdobou Rakúskych Ennstalerských Álp v Štajersku. Svojou podobou ho prirovnávajú k Matterhornu. Je impozantný prakticky z každého smeru a je jedným z najfotenejších rakúskych vrcholov. Zájazd je vzhľadom k menšej technickej náročnosti, vhodný i pre turistov, ktorí nemajú skúsenosti so zaistenými cestami.

Watzmann - 3 dni, 11.-13.6.2021


Prechod týmto hrebeňom nás zavedie na tretí najvyšší vrchol v nemeckých alpách. Budeme prechádzať cez tri špicaté vrcholy, z ktorých sa nám naskytne nádherný výhľad na jazero Königsee, ako i impozantný hrebeň Watzmanna. Táto feratta vedie priamo po hrebeni a zvládne ju každý turista.

Eisenerzské Alpy - 2 dni, 26.-27.6.2021


Jednou z najkrajších častí Álp nachádzajúcich sa v strednom rakúsku sú Eisenerzské Alpy. V tomto pohorí sa nachádza veľké nálezisko železnej rudy, ktorá sa tu dodnes ťaží v povrchovej bani, v okolí hory Erzberg pri meste Eisenerz, ktorým budeme prechádzať. My v tejto oblasti zdoláme krásny vrchol Kaiserschild. Tento dosiahneme pomocou ferraty, ale je možné ho zdolať pohodlne po značenom turistickom chodníku.

Reichenspitze,Krimmelské vodopády - 3 dni, 22.-24.6.2021


O Zillertalských Alpách sa hovorí ako o najdivokejšom pohorí centrálnych Álp. Rozľahlé opustené údolia, ľadovce s trhlinami. A my v tejto oblasti vystúpime na jeden z vrchlov Reichenspitze /3303 m.n.m./. V tejto oblasti sa nachádza aj priehrada Zillergründl s obrovskou hrádzou. Ohromujúce sú i ďaľšie technické prvky - tunely v skale - prvý z nich má skoro kilometer. Výškou 380 m sú Krimmelské vodopády najvyššie v Rakúsku a údajne aj v Európe. Krimmelské vodopády (Krimmler Wasserfall) padajú v troch stupňoch (horný má 140 alebo 145 m, stredný 100 m a dolný 140 m), ktoré sú oddelené krátkymi relatívne pokojnými úsekmi horského potoka Krimmler Ache. Upravený chodník nás privedie na vyhliadky.

Wildspitze - 3 dni, 8.- 10.7.2021, Obsadené


Wildspitze je najvyššou horou Ötztalských Álp a spolkovej krajiny Tirolsko, zároveň druhou najvyššou horou Rakúska po Grossglockneri. Jedná sa, vďaka svojej polohe a pomerne dobrému prístupu, o jeden z najpopulárnejších vrcholov Ötztalských Álp. Svoje okolie Wildspitze prevyšuje a tak nádhernému kruhovému rozhľadu nič nebráni. Výstup na Wildspitze je stredne ťažký.

Mŕtve hory, Grosser Priel - 2 dni, 13.-14.7.2021


Grosser Priel, 2515 m n.m., sa nachádza v pohorí Totes Gebirge/Mŕtve Hory/. Tieto ležia v Hornom Rakúsku neďaleko mesta Lienz. Sú tvorené najväčšou vápencovou náhornou plošinou vo východných Alpách. Priemerná výška plošiny je od 1600 do 1800 m.n.m. a z nej vyrastajú majestátne vápencové štíty, z ktorých najvyšší je Grosser Priel. Druhým najvyšším svojou výškou je Spitzmauer 2446 m.n.m. Na oba tieto vrcholy vedú zaistené cesty ale i turistické chodníky a my sa ich pokúsime zdolať. Výstup začneme v dedine Hinterstoder, ktorá je známa aj ako lyžiarske stredisko.

Dachstein - Johann ferrata - 3 dni, 16.-18.7.2021


Vrchol Dachsteinu 2996 m.n.m.sa pokúsime zdolať z opačnej strany pohoria a to z dediny Ramsau. Naším hlavným cieľom okrem výstupu na vrchol Dachsteinu bude zdolanie ferraty Johann. Táto ferrata je považovaná za ťažšiu a jednu z najkrajších v tejto oblasti. Je pomerne nová, vybudovaná v roku 1999 a dobre zaistená, takže zvládnuť by ju mal každý. Tretí deň prejdeme atraktívnu ferattu Postalklamm, a kto bude mať odvahu môže si "strihnúť" aj chuťovku, ferattu najťažšej obtiažnosti F.

Monte Rosa - 4 dni, 21.-24.7.2021, obsadené


Monte Rosa je horský masív na východe Walliských Álp, na hraniciach Švajčiarska a Talianska. Najvyšším vrcholom masívu je Dufourspitze 4634 m.n.m.. Celkom je v tomto pohorí okolo 15 vrcholov s výškou cez 4000 metrov. Medzi významné štvortisícovky v masíve patria napríklad dlhý a vysoký hrebeň Lyskammu a Signalkuppe, na ktorej vrchole sa nachádza najvyššie položená chata v Európe Capanne Regina Margherita

Ortler - 3 dni, 25.-27.7.2021


Najvyššia hora Tirolska i celého bývalého Rakúsko-Uhorského mocnárstva. Často je nazývaná "kráľom východných Álp". Nachádza sa v juhozápadnom cípe južného Tirolska. Až do roku 1919 táto provincia patrila Rakúsku (Tirolsko) a vrch Ortler bol najvyšším vrcholom Rakúskej monarchie. Prvovýstup na tento vrchol sa 27. septembra 1804 podaril rakúskemu dôstojníkovi, Josefovi Pichlerovi.Ortler je pomerne často navštevovaná hora. Normálna cesta je ťažkou vysokohorskou a ľadovcovou túrou. V skalnatej časti, na hrebeni Tabaretta sa nachádza strmá časť zabezpečená reťazami. Zostávajúca časť výstupu je relatívne ľahká ľadovcová prechádzka až k vrcholu, kde je umiestnený kríž.Tento zájazd je určený skôr pre zdatnejších vysokohorských turistov.

Rakúske Alpy, korutánsko, Flattach - 8 dní, autobus.zájazd, 31.7-7.8.2021


Korutánsko je rakúska spolková krajina, ktorá sa nachádza na juhu Rakúska. Má rozlohu 9 536 km², počet obyvateľov je približne 560 000. Hranicu s Talianskom a Slovinskom tvoria Alpy, od Salzburska je oddelené Taurami. Na východe susedí so Štajerskom, na západe s východným Tirolskom. Hlavným mestom je Klagenfurt, ďalším významným strediskom je Villach tieto dve mestá sú silne ekonomicky prepojené. Oblast okolo Flattachu, kde budeme ubytovaní, je výborná pre pohodlné aj náročnejšie pešie túry všetkých stupňov obtiažnosti.

Mont Blanc - 6 dní, 10.-15.8.2021, obsadené


Mont Blanc 4.807 m.n.m. je najvyššia hora v Alpách, západnej Európe a Európskej únii. Hora leží medzi regiónmi údolí Aosta - Taliansko a Haute-Savoie - Francúzsko. Dve najslávnejšie mestá v blízkosti Mont Blancu sú Courmayeur v údolí Aosta v Taliansku, a Chamonix v Haute-Savoie vo Francúzsku.My sa horu pokúsime zdolať klasickou cestou.

Grossglockner 3 dni, 19.-21.8.2021


Grossglockner je s výškou 3 798 m.n.m. najvyššia hora v Rakúsku a najvyššia hora v Alpách východne od Brennerského priesmyku. Vrchol sa nachádza v skupine Glockner, ktorý patrí do Vysokých Taur, na hraniciach spolkových krajín Korutánsko a Tirolsko. Pod vrcholom sa nachádza najväčší ľadovec v Rakúsku Pasterze. Charakteristický pyramídový vrchol sa skladá z dvoch štítov, Großglockner a Kleinglockner (3 770 m.n.m.), ktoré sú rozdelené sedlom Glocknerscharte.

Hochalmspitze - 3 dni, 28.-30.8.2021


Hochalspitze 3360 m.n.m., patrí v rámci Vysokých Taur medzi náročnejšie turisticky dostupné vrcholy. Celá oblasť leží v susedstve populárnejšieho pohoria Glockner. Cesta na vrchol a prechod hrebeňa Detmolder grat vedie cestou prvých dobyvateľov. Jedná sa o náročnú vysokohorskú túru.

Triglav - 3 dni, 1.-3.9.2021


Triglav 2864 m n.m., je najvyšší vrch Slovinska a Júlskych Álp. Nachádza sa v Triglavskom národnom parku a je zobrazený aj na slovinskom znaku a vlajke. Posledný úsek výstupu je zaistený oceľovými lanami. Svoje pomenovanie získal podľa starodávneho slovanského božstva, ktorého tri hlavy zastupovali v ľudovej mytológii nebo, zem a podzemnú ríšu.

Tre Cime, Tofana di Rozes, Paternkofel - 3 dni, 6.-8.9.2021


Dolomity ponúkajú nepreberné množstvo atraktívnych zaistených ciest ľahkej, strednej i vyššej obtiažnosti. Niektoré ferraty sú otvorenou historickou knihou, ktorá na nás dýchne drsnou atmosférou bojov z prvej svetovej vojny a vyvolá v nás obdiv k výkonom vojakov. Iné ferraty sú čisto športové cesty vyznačujúce sa svojou dĺžkou, exponovanými kolmými alebo previslými úsekmi. A takéto zážitky a neopakovateľné ohromné výhľady nás čakajú v horách v okolí Cortiny d´Ampezzo.

Orlia perč - 2 dni, 12.-13.9.2021


V preklade Orlia prť, je svojou dĺžkou a expozíciou najťažšou značenou cestou v celých Tatrách. Vedie po hrebeni Wołoszyn - Svinica od sedla Krzyżne 2 113 m.n.m., do sedla Zawrat 2 159 m.n.m.. Cesta je dlhá 4 km a pri celkovom prevýšení približne 1 050 m, trvá od sedla po sedlo okolo 8 hodín. K tomu musíme pripočítať čas na prestávky a prípadné čakanie na reťaziach. Cesta je zaistená umelými pomôckami (reťaze, kramle a rebríky), bez ktorých by prechod hrebeňa pre turistov nebol možný. Dominantou v tejto oblasti je aj poľský Matterhorn - Kościelec. Má svoje čaro a hoci nevyniká výškou a obtiažnosťou, prirovnanie k Matterhornu mu právom patrí.

Brenta - 4 dni, 15.-18.9.2021


Brenta - v taliančine Dolomiti di Brenta - je vápencové pohorie ležiace v Taliansku v provincii Trentino. Horopisne sa masív Brenty neradí k Dolomitom, aj keď svojou skalnatou hradbou a strmými štítmi, Dolomity pripomína. Dĺžka masívu je okolo 40 km a šírka dosahuje priemerne 12 km. Pohorie Brenta v sebe skrýva neprístupné skalné steny, vodopády, horské lúky i jazerá, ale i tak ľadovce. Takmer celý hlavný hrebeň je prepojený zaistenou cestou zvanou Via Bocchette.

Grossvenediger - 3 dni, 23.- 25.9.2021


Grossvenediger 3 666 m.n.m. je štvrtá najvyššia hora Rakúska, ktorá sa nachádza v skupine Venediger patriaci do Vysokých Taur a na hraniciach spolkových krajín Solnohradsko a Tirolsko. Ľadovec dosahuje prakticky až na vrchol. Výstup je technicky veľmi jednoduchý, ale keďže je hlavne v spodnej časti ľadovca množstvo trhlín, výstup absolvujeme v lanových družstvách.

Hochtor - 1 deň, 28.9.2021


Vrchol Hochtoru 2354 m.n.m., sa nachádza v Ennstalerských Alpách, ktoré sú súčasťou národného parku Gesäuse. Táto oblasť je veľmi populárna medzi vodákmi, ktorí splavujú rieku Enns. Našu túru začneme na severe pri rieke Enns a prejdeme cez celé pohorie na Juh do dedinky Johnsbach. Zájazd je vzhľadom k menšej technickej náročnosti, vhodný i pre turistov, ktorí nemajú skúsenosti so zaistenými cestami.

Chorvátsko, NP Paklenica, Vaganský Vrch - 4 dni, 2.-5.10.2021


Oblasť národného parku Paklenica sa rozkládá na prímorských svahoch pohoria Velebit. Vaganski vrh je najvyšším vrcholom Velebitu a s výškou 1 758 m.n m., zároveň štvrtý najvyšší vrchol Chorvátska. Najatraktívnejšou oblasťou NP Paklenica je oblasť kaňonov Velika Paklenica a Mala Paklenica, ktoré sú od seba oddelené 500m vysokou náhornou planinou. Prednosťou tohoto zájazdu je pohostinnosť a ústretovosť majiteľa penzionu, ako i možnosť výberu morských špecialít, priamo na mieste.

Heukuppe - 1 deň, 2.10.2021


Náhorná plošina Raxalpe sa nachádza približne osemdesiat kilometrov od Viedne. Zo všetkých okrajov mohutnej plošiny padajú prudké skalnaté zrazy niekoľko stoviek metrov dole do údolia. Najvyšší vrchol Heukuppe 2007 m.n.m. ako i ostatné hrebeňové partie ponúkajú impozantné pohľady na vedľajší masív Shneeberg.


Zájazd