Brenta

Dufourspitze, Dom

Mont Blanc, Monte Rosa

Gruzia

USA - národné parky

 

Zaistené cesty - ferraty

Eisenerzské Alpy - 2 dni, 4.-5.5.2019


Jednou z najkrajších častí Álp nachádzajúcich sa v strednom rakúsku sú Eisenerzské Alpy. V tomto pohorí sa nachádza veľké nálezisko železnej rudy, ktorá sa tu dodnes ťaží v povrchovej bani, v okolí hory Erzberg pri meste Eisenerz, ktorým budeme prechádzať. My v tejto oblasti zdoláme krásny vrchol Kaiserschild. Tento dosiahneme pomocou ferraty, ale je možné ho zdolať pohodlne po značenom turistickom chodníku.

Mŕtve hory, Grosser Priel - 2 dni, 9.-10.5.2019


Grosser Priel, 2515 m n.m., sa nachádza v pohorí Totes Gebirge/Mŕtve Hory/. Tieto ležia v Hornom Rakúsku neďaleko mesta Lienz. Sú tvorené najväčšou vápencovou náhornou plošinou vo východných Alpách. Priemerná výška plošiny je od 1600 do 1800 m.n.m. a z nej vyrastajú majestátne vápencové štíty, z ktorých najvyšší je Grosser Priel. Druhým najvyšším svojou výškou je Spitzmauer 2446 m.n.m. Na oba tieto vrcholy vedú zaistené cesty ale i turistické chodníky a my sa ich pokúsime zdolať. Výstup začneme v dedine Hinterstoder, ktorá je známa aj ako lyžiarske stredisko.

Watzmann - 3 dni, 7.-9.6.2019


Prechod týmto hrebeňom nás zavedie na tretí najvyšší vrchol v nemeckých alpách. Budeme prechádzať cez tri špicaté vrcholy, z ktorých sa nám naskytne nádherný výhľad na jazero Königsee, ako i impozantný hrebeň Watzmanna. Táto feratta vedie priamo po hrebeni a zvládne ju každý turista.

Lago di garda - 5 dní, 19.-23.6.2019 - možnosť cykloturistiky v okolí jazera.


Pre nás zo Slovenska predstavuje juh Európy niečo zvláštneho, niečo takmer rozprávkového. Zdá sa tam všetko lepšie, teplejšie, krajšie a slnečnejšie. Keď k tomu prirátame spojenie jazier a hôr, potom je to pre nás ideálne. Každoročne na jar a tiež aj na jeseň sa v tejto oblasti stretávajú tí, ktorí majú chuť vyraziť si do hôr, alebo vystriedať zamračenú oblohu príjemným podnebím, aspoň na pár dní. Krajina okolo jazera je nekonečne mnohotvárna, počasie tu je teplé, ale i tak znesiteľné a vegetácia zahŕňa celé spektrum od subtropickej až po alpskú. Vysokohorské trasy a zaistené cesty spolu s nádhernými výhľadmi sľubujú bohaté zážitky.

Tre Cime, Tofana di Rozes, Paternkofel - 3 dni, 25.-27.6.2019


Dolomity ponúkajú nepreberné množstvo atraktívnych zaistených ciest ľahkej, strednej i vyššej obtiažnosti. Niektoré ferraty sú otvorenou historickou knihou, ktorá na nás dýchne drsnou atmosférou bojov z prvej svetovej vojny a vyvolá v nás obdiv k výkonom vojakov. Iné ferraty sú čisto športové cesty vyznačujúce sa svojou dĺžkou, exponovanými kolmými alebo previslými úsekmi. A takéto zážitky a neopakovateľné ohromné výhľady nás čakajú v horách v okolí Cortiny d´Ampezzo.

Marmolada - 5 dní, 9.7.-13.7.2019


Marmolada je názov celého tiahleho a rozložitého skalného masívu. "Kráľovná Dolomitov ", ako je niekedy prezývaná, kulminuje v bode Punta di Peňa 3344 m.n.m., vôbec najvyšším vrcholom Dolomitov. Severnú stranu v hornej tretine pokrýva mohutné ľadové pole o dĺžke 4 km a šírke 1,5 km. Na južnej sa naopak vypína stena 800 metrov vysoká. Vedľa najvyššieho vrcholu Punta di Peňa je trojtisícoviek v hlavnom masíve viac, Gran Vernel, Monte Serauta, Cima d'Uomo. O masíve Marmolady je však lepšie hovoriť ako o skupine niekoľkých pohorí, ktoré sú od seba pomerne výrazne oddelené a tvoria vlastne samostatné menšie masívy. Na sever za jazerom Fedaia je to skupina Crepes de Padon, na západnej strane nad údolím Fassa sa týči pohorie Valacia a na juhu pomerne veľmi vzdialená skupina Bocchi.

Ortler - 3 dni, 22.-24.8.2019


Najvyššia hora Tirolska i celého bývalého Rakúsko-Uhorského mocnárstva. Často je nazývaná "kráľom východných Álp". Nachádza sa v juhozápadnom cípe južného Tirolska. Až do roku 1919 táto provincia patrila Rakúsku (Tirolsko) a vrch Ortler bol najvyšším vrcholom Rakúskej monarchie. Prvovýstup na tento vrchol sa 27. septembra 1804 podaril rakúskemu dôstojníkovi, Josefovi Pichlerovi.Ortler je pomerne často navštevovaná hora. Normálna cesta je ťažkou vysokohorskou a ľadovcovou túrou. V skalnatej časti, na hrebeni Tabaretta sa nachádza strmá časť zabezpečená reťazami. Zostávajúca časť výstupu je relatívne ľahká ľadovcová prechádzka až k vrcholu, kde je umiestnený kríž.Tento zájazd je určený skôr pre zdatnejších vysokohorských turistov.

Brenta - 4 dni, 27.-30.8.2019


Brenta - v taliančine Dolomiti di Brenta - je vápencové pohorie ležiace v Taliansku v provincii Trentino. Horopisne sa masív Brenty neradí k Dolomitom, aj keď svojou skalnatou hradbou a strmými štítmi, Dolomity pripomína. Dĺžka masívu je okolo 40 km a šírka dosahuje priemerne 12 km. Pohorie Brenta v sebe skrýva neprístupné skalné steny, vodopády, horské lúky i jazerá, ale i tak ľadovce. Takmer celý hlavný hrebeň je prepojený zaistenou cestou zvanou Via Bocchette.

Dachstein - Johann ferrata - 3 dni, 10.-12.7.2019


Vrchol Dachsteinu 2996 m.n.m.sa pokúsime zdolať z opačnej strany pohoria a to z dediny Ramsau. Naším hlavným cieľom okrem výstupu na vrchol Dachsteinu bude zdolanie ferraty Johann. Táto ferrata je považovaná za ťažšiu a jednu z najkrajších v tejto oblasti. Je pomerne nová, vybudovaná v roku 1999 a dobre zaistená, takže zvládnuť by ju mal každý. Tretí deň prejdeme atraktívnu ferattu Postalklamm, a kto bude mať odvahu môže si "strihnúť" aj chuťovku, ferattu najťažšej obtiažnosti F.

Hochalmspitze - 3 dni, 7.9-9.9.2019


Hochalspitze 3360 m.n.m., patrí v rámci Vysokých Taur medzi náročnejšie turisticky dostupné vrcholy. Celá oblasť leží v susedstve populárnejšieho pohoria Glockner. Cesta na vrchol a prechod hrebeňa Detmolder grat vedie cestou prvých dobyvateľov. Jedná sa o náročnú vysokohorskú túru.

Königsjodler - 2 dni, 12.9-13.9.2019


Ferratu Königsjodler – najťažšiu cestu na vrchol Hochkönig 2941 m.n.m,nachádzajúcu sa v Berchtesgadenských Alpách - postavil v roku 2001 Richard Franzl. Prakticky sa prekonáva vzdialenosť 1700 m po veľmi exponovanej zaistenej ceste. V oblasti Salzburgu je najdlhšia, a pretože sa po nej lezie pomerne vysoko, patrí k najťažším klettersteigom vo východných Alpách. Charakteristická je prekonávaním tzv. „diablových rohov“ ,“diablového kaňonu“ako i adrenalinového úseku nazvaného Flying Fox. Cesta je zaistená po celej dľžke, takže každý je chránený pred pádom po celej trase. Je ale treba pripomenúť,že táto ferrata je absolútne nevhodná pre začiatočníkov, takže kto má záujem o prelezenie tejto cesty musí absolvovať kurz ferrát na Hohe Wande.

Orlia perč - 2 dni, 17.-18.9.2019


V preklade Orlia prť, je svojou dĺžkou a expozíciou najťažšou značenou cestou v celých Tatrách. Vedie po hrebeni Wołoszyn - Svinica od sedla Krzyżne 2 113 m.n.m., do sedla Zawrat 2 159 m.n.m.. Cesta je dlhá 4 km a pri celkovom prevýšení približne 1 050 m, trvá od sedla po sedlo okolo 8 hodín. K tomu musíme pripočítať čas na prestávky a prípadné čakanie na reťaziach. Cesta je zaistená umelými pomôckami (reťaze, kramle a rebríky), bez ktorých by prechod hrebeňa pre turistov nebol možný. Dominantou v tejto oblasti je aj poľský Matterhorn - Kościelec. Má svoje čaro a hoci nevyniká výškou a obtiažnosťou, prirovnanie k Matterhornu mu právom patrí.


Zájazd